R5935-237 Spisek przemysłu zbrojeniowego z wojskiem

Zmień język 

::R5935 : strona 237::

SPISEK PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO Z WOJSKIEM

NAPISANE PRZEZ HON. W.J. BRYANA

Prawdziwa bitwa, jaka musi zostać stoczona przez nasze państwo, to pokonanie zmowy wojskowo-zbrojeniowej – zmowy, która ma na celu rewolucyjną zmianę charakteru państwa i jego polityki. Jest to zmowa zorganizowana z premedytacją oraz wspierana ogromnymi środkami. Spiskowcy to osoby wybitne i wpływowe. Firmy zbrojeniowe sprzedają rocznie w Europie sprzęt wojskowy za kwotę przekraczającą trzysta milionów rocznie, uzyskując w ten sposób ogromne zyski. Firma Du Pont zadeklarowała niedawno dywidendę na proch w wysokości 23 procent, a wartość akcji Bethlehem Steel Company przerosła oczekiwania spekulantów. Wśród akcjonariuszy firm zbrojeniowych jest wielu naszych wielkich finansistów, a ludzie ci w dużej mierze kontrolują stołeczną prasę. Owi producenci oraz ich wpływowi akcjonariusze wiedzą, że ich zyski zmaleją, gdy skończy się wojna, chyba że będą umieć przekonać krajowych podatników oraz wzbogacić się kosztem zubożenia społeczeństwa. Stąd ta gazetowa krucjata na rzecz powszechnej mobilizacji, jakiej nie widzieliśmy od wielu lat.

Kolejna grupa będąca w zmowie to zawodowi żołnierze – militaryści, którzy są zjednoczeni z wojskowymi z innych państw. Natomiast militaryści z całego świata stoją tam, gdzie wojskowi stali dwa tysiące lat temu. Nie znają żadnego sposobu na naprawę błędów umysłu, poza jednym, jakim jest ścięcie głowy. Nie znają także sposobu na uleczenie błędów serca, poza jednym, jakim jest zatrzymanie jego bicia. Nie mają też sposobu na to, jak znaleźć porozumienie między narodami, poza jednym, jak odebrać im życie.

Oceniając plany wojskowe tego świata, można zauważyć, że są oni nieświadomi tego, że dziewiętnaście stuleci temu narodził się Książę Pokoju oraz że przyniósł światu Radosną Nowinę o miłości, która ma zastąpić krwawą doktrynę siły i przemocy.

Obie te grupy, jedna pracująca dla pieniędzy, a druga sławiąca zbrojną profesję, połączyły swoje siły w wysiłkach zaangażowania amerykańskiego rządu w europejski plan polegający na próbie utrzymania pokoju przy użyciu terroryzmu. Chociaż plan ten zapisał się na kartach historii, jako krwawy i doprowadził walczące narody do obecnego konfliktu, jesteśmy wzywani do przyjęcia tej polityki i dołączenia do „wymachujących bronią” narodów w kultywowaniu brutalnej przemocy.

Pracodawcy w dużych korporacjach, zatrudniający siłę roboczą, wspierają i biorą udział w zmowie, ponieważ chcą dużej armii, nie tej złożonej z milicji stanowej (zazwyczaj dysponowała ona bardziej ograniczeniami uprawnieniami w porównaniu z policją państwową, zwaną zawodową, czyli państwową – przyp. tłum.), ale zawodowej, w celu utrzymania porządku wśród swoich pracowników.

A ile mamy zainwestować w tą fałszywą filozofię? Dwa miliardy, „aby być gotowym” oraz tysiąc siedemdziesiąt dziewięć milionów rocznie na utrzymanie tej gotowości! Obecnie wydajemy dwieście pięćdziesiąt milionów rocznie na armię i marynarkę wojenną, to więcej niż kiedykolwiek wydaliśmy w czasach pokoju. Przez ostatnie piętnaście lat wydaliśmy więcej na naszą marynarkę wojenną niż jakikolwiek inny kraj na świecie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Na naszą armię i marynarkę wojenną wydajemy obecnie więcej niż dziesięć razy tyle, ile wydajemy na resort rolnictwa, a mimo to eksperci od marynarki wojennej, korzystając z sukcesów zagranicznej wojny, domagają się czterokrotnego zwiększenia naszych funduszy wojennych! Eksperci z dziedziny marynarki wojennej chcą PÓŁTORA MILIARDA na nowe statki oraz SIEDEMSET SZEŚĆDZIESIĄT MILIONÓW rocznie, aby utrzymać gotowość bojową. Eksperci wojenni żądają PIĘĆSET MILIONÓW, aby doprowadzić armie do przyzwoitej kondycji oraz TRZYSTA DZIEWIĘTNAŚCIE MILIONÓW rocznie, aby dostosować ją do wymagań ich programu.

Coroczny fundusz ośmiuset dwudziestu dziewięciu milionów dolarów rocznie, to suma, przeznaczona na armie i marynarkę wojenną, której domagają się eksperci armii i marynarki wojennej i jest ona tak wielka, że umysł nie może jej ogarnąć. Tak jak ciało staje się nieczułe na ból, kiedy pewien jego próg zostaje przekroczony, podobnie umysł przestaje pojmować pewne liczby. Wielkie liczby możemy pojąć jedynie poprzez porównanie. Oto cztery porównania:

(1) W ubiegłym roku krajowi farmerzy zarobili trochę więcej

:: R5936 : strona 237::

niż PIĘĆ I PÓŁ MILIARDA na wszystkich swoich zbiorach. To był rekordowy rok w naszej historii. Jeśli policzymy dochód netto farmera na poziomie 8 procent jego dochodu brutto, okaże się, że dochód netto wszystkich farmerów ze wszystkich upraw wyniósł około 440 000 000 dolarów. EKSPERCI Z DZIEDZINY ARMII I MARYNARKI WOJENNEJ CHCĄ DODAĆ DO TEGO, CO OBECNIE WYDAJEMY NA ARMIĘ I MARYNARKĘ WOJENNĄ, PRAWIE DWUKROTNOŚĆ ROCZNEGO DOCHODU NETTO CAŁEJ GOSPODARKI ROLNEJ. Jeśli ktoś protestuje przeciw ich żądaniom, to poddają w wątpliwość czy tacy są patriotami.

(2) Koszt bitej nawierzchni o szerokości 16 stóp (4,88 metra – przyp. tłum.) i grubości sześciu cali (15,24 cm – przyp. tłum.) wynosi, według ministerstwa rolnictwa, trochę więcej niż sześć tysięcy dolarów za milę (ok. 1,6 km – przyp. tłum.). Jeśli obliczymy, że przybliżona długość Stanów Zjednoczonych to trzy tysiące mil (4828,032 km – przyp. tłum.), a ich przybliżona szerokość to tysiąc dwieście mil (1931,2128 km – przyp. tłum.), to mogłyby one zostać wyłożone bitą nawierzchnią tłuczniową dwanaście mil (19,31 km – przyp. tłumacza) poza granice wschodnie, zachodnie, północne i południowe, za mniej niż 4,145,000,000 dolarów, To jest kwota, którą eksperci z dziedziny wojskowości i marynarki wojennej, chcieliby dodać w ciągu PIĘCIU LAT do środków przeznaczonych na armię i marynarkę wojenną.

(3) Suma ta, osiemset dwadzieścia dziewięć milionów rocznie, w ciągu pięciu lat podwoiłaby kapitał i nadwyżkę każdego banku w kraju, a tym samym podwoiła ilość kapitału bankowego i nadwyżki dostępnej do zaciągania pożyczek.

(4) Edukacja 25,000,000 dzieci w wieku szkolnym kosztuje państwo około 800,000,000 dolarów rocznie. Pomyślmy o COROCZNYM zwiększaniu zamówień naszej armii i marynarki wojennej, która równa się CAŁOROCZNYM KOSZTOM NAUKI OD PRZEDSZKOLA AŻ DO UNIWERSYTETU! Jednak eksperci z dziedziny wojskowości i marynarki wojennej, popierani przez przedsiębiorstwa zbrojeniowe, domagają się tego i oburzają na wszelkie sprzeciwy, jakby mieli prawo do decydowania za ludzi, jakie pieniądze mają być wydane. Usiłują oni wywrzeć presję na podatnikach tego kraju. Jeśli ich spisek się powiedzie, to pokój na świecie będzie zagrożony. Żadna partia nie może pozwolić sobie na taką politykę, zwłaszcza partia Demokratyczna, która uchodzi za obrońcę mas i przyjaciół pokoju – The Commoner.

====================

— 1 sierpnia 1916 r. —