R0008-3 „Co to jest prawda?”

Zmień język 

::R0008 : strona 3::

„CO TO JEST PRAWDA?”

Oto pytanie, które powinien zadać każdy szczery Chrześcijanin i szukać na nie odpowiedzi. Powinniśmy nauczyć się kochać i cenić prawdę dla niej samej; szanować i czcić ją poprzez posiadanie i uznawanie jej, bez względu na to, gdzie ją znajdziemy i przez kogo jest przedstawiona. Prawda przedstawiona przez samego Szatana jest równie prawdziwa, jak prawda przedstawiona przez Boga.

Być może żadna klasa ludzi nie jest bardziej skłonna do przeoczenia tego faktu niż Chrześcijanie. Jakże często w kontrowersjach przeoczają i ignorują prawdę przedstawianą przez ich przeciwników. Jest tak w szczególności w przypadku sprzeczki z niewierzącym. Oni czują, że mają pełną swobodę w kwestionowaniu wszystkiego, co on powie na tematy religijne. To nie jest właściwa zasada. Wielu niewierzących jest uczciwych – gdy niespokojnie mówią i wierzą w prawdę, tak jak Chrześcijanie – i jeśli w rozmowie z nimi zignorujemy prawdy, które oni mogą poprzeć, to nie tylko nie przekonamy ich do naszych prawd, ale również położymy kres wszelkiej nadziei dotarcia do nich; jako rezultat tego, że nie uznaliśmy oczywistej prawdy, którą oni popierają, rodzi się w nich pogarda dla tego, kto nie jest wystarczająco uczciwy, by przyjąć jakąś prawdę, ponieważ nie widzi, jak można ją pogodzić z inną prawdą. Zaakceptuj prawdę, gdziekolwiek ją znajdziesz, bez względu na to,

::R0009 : strona 3::

czemu zaprzecza, i polegaj na zdolnościach do późniejszego jej zharmonizowania z innymi prawdami w „Duchu prawdy, który wprowadzi was we wszelką prawdę”, jak obiecał Jezus.

Prawda, jak skromny mały kwiatek na pustyni życia, jest otoczona i niemalże zaduszona przez wybujały wzrost chwastów błędu. Jeśli chcesz ją znaleźć, to musisz być zawsze czujny. Jeśli chcesz zobaczyć jej piękno, musisz odgarnąć na bok chwasty błędu i ciernie bigoterii. Jeśli chcesz ją posiadać, to musisz się schylić, aby ją zdobyć.

Nie zadowalaj się jednym kwiatem prawdy. Gdyby jeden miał wystarczyć, to nie istniałoby ich tak wiele. Zawsze zbieraj, szukaj więcej.

Spleć je razem jak girlandę – „obłożysz się nimi jako oblubienica”. „Miłosierdzie i prawda niech cię nie opuszczają; uwiąż je u szyi twojej, napisz je na tablicy serca twojego. Tedy znajdziesz łaskę i rozum dobry przed oczyma Bożemi i ludzkimi” – Przyp. 3:3.

C. T. R.

====================

— Lipiec 1879 r. —

Jeżeli zauważyłeś błąd w pisowni, powiadom nas poprzez zaznaczenie tego fragmentu tekstu i przyciśnięcie Ctrl+Enter.