Wstęp

Pastor Charles Russell – apologia (obrona) – wstęp

Od śmierci Charlesa Russella upłynęło prawie sto lat. Chociaż przez jednych bardzo miłowany, przez innych wciąż jest zaciekle atakowany. Warto zauważyć, że żaden z jego obecnych wrogów nie ma wiedzy na temat pastora z pierwszej ręki, a mimo to ślepo powtarzają oni wiele starych oskarżeń z przeszłości. Jeszcze bardziej zadziwiająca jest wciąż wzrastająca różnorodność nowych oskarżeń wysuwanych przeciwko niemu, a niektóre z nich wydają się być produktem bujnej wyobraźni i zawierają absurdalne spekulacje.

Co prowokuje takie zachowanie ze strony krytyków Pastora Russella?

Jego nauki o przebaczeniu i restytucji (szansie na powrót do doskonałości i wieczne życie) dla tych, którzy nie przyjęli Chrystusa w tym życiu, zawsze były źródłem irytacji dla duchowieństwa i wzbudzają nieustającą opozycję. Lecz pojawiają się nowe oskarżenia także ze źródeł świeckich i często mają one charakter sensacji. Chociaż mogą przyciągać uwagę i dobrze się sprzedawać, to jednak odbijają się niekorzystnie na reputacji pastora. Może jego przeciwnicy po prostu nie są w stanie zrozumieć takiego człowieka  dobrze prosperującego biznesmena – który całkowicie poświęcił swoje życie niesamolubnej, filantropijnej służbie. Jeden z jego lojalnych zwolenników tak to wyraził: „Pastor był po prostu zbyt niewinny, zbyt święty jak na ten zły świat”.

Do obecnych czasów jego wrogowie robią wszystko, co tylko mogą, by odkryć jakieś „ukryte przestępstwa”, zakwestionować jego motywy, stale powtarzają fałszywe oskarżenia z przeszłości bez podejmowania szczerego wysiłku zbadania prawdziwych faktów, rozpowszechniając te nieprawdziwe informacje w setkach publikacji, filmów i artykułów na stronach internetowych.

W czasach Russella jego wrogowie nigdy nie byli w stanie zorganizować pomyślnej kampanii przeciwko niemu. Przez czterdzieści lat opinia publiczna z rosnącą przychylnością przyglądała się jego służbie i jak widzimy, był on wysoce oceniany jako współczesny przywódca religijny. Pastor Russell sam odpierał poważne oskarżenia wysuwane przeciwko niemu i w większości sytuacji jego reputacja nie została skalana. Ale od jego śmierci sytuacja zmieniła się drastycznie, częściowo pobudzana przez widoczną powściągliwość jego zwolenników, by formalnie przeciwstawić się narastającej fali oszczerstw dostarczając dobrze udokumentowaną obronę. Spowodowało to nagromadzenie różnorodnych oskarżeń, którymi należy się poważnie zająć.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym z tych współczesnych oskarżeń, porównując je z rzeczywistym życiem i służbą pastora. Naszym celem po raz kolejny będzie rozróżnienie prawdy od złośliwości i umożliwienie naszym czytelnikom wyciągnięcie własnych wniosków. Zwłaszcza w tym przypadku, kiedy reputacja wybitnego posłannika Boga jest zagrożona, uważamy, że jest koniecznym trzymanie się prawdy dla pełnego zrozumienia i satysfakcji każdego szczerze pytającego.

—————————

Opracowano na podstawie: Charles F. Redeker, Pastor C.T. Russell. Messenger of Millennial Hope, s. 213-214.

Jeżeli zauważyłeś błąd w pisowni, powiadom nas poprzez zaznaczenie tego fragmentu tekstu i przyciśnięcie Ctrl+Enter.